Adıyaman Havre

Adıyaman Havre


Adıyaman Havre Tarifi, Nasıl Yapılır?

Malzemeler: 2 Kg Kıymalık et (Az yağlı), 200 gr. Susam, 700 gr. Soğan, 250 gr Tereyağı, Tuz, Pul biber, Çirtan (kurutulmuş çökelek).

Hazırlanışı

Hamur: Mayasız buğday unu bir leğende hamur kıvamına gelinceye kadar yoğuruyoruz. Oklavayla ekmek tahtası üzerinde taplama kalınlığında ve sacın büyüklüğüne göre açıyoruz.

İçi: Susamları ayrı bir tencerede, yağda bir süre kavuruyoruz. İnce kıyılmış soğanlar ilave edilerek soğanlar pembeleşince üzerine kıyma ilave ediyoruz. Etler soğan ve susamla birlikte pişince tencereyle beraber bir kenara koyuyoruz. Ayrı bir kapta ılık su ile yumuşatılan çirtanı (çökelek) bir kenarda bekletiyoruz.

Havre: Ekmek sacı üzerinde ki kirlerden arındırılıncaya kadar yıkanır ve silinir. Ocağın üzerine koyularak içine tereyağı ya da margarin konularak eritiyoruz. Sac büyüklüğünde açılmış ekmeği sacın içine seriyoruz, serilen ekmek hamurunun üzerine hazırlanan iç harcı yaydıktan sonra üzerine yeteri kadar suda yumuşatılmış çirtan serpiyoruz. Sonra ikinci ekmek hamuru ile havreyi kapatıyoruz. Hamurun ortasına oklava ile bir delik açarak sacın altındaki tereyağının üst hamura da çıkmasını sağlıyoruz. Alt yüzü piştikten sonra ikinci yüzünü de çeviriyoruz. İkinci yüzü kızaran havre keskin bir bıçakla dilimlendikten sonra yemeğimiz havre servise hazır hale gelmektedir. Afiyet olsun.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Ohediyo

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğen Beğen
0
Beğen
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Hahaha Hahaha
0
Hahaha

Facebook Yorumlar

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!