Afyon - Afyonkarahisar Arabaşı

Afyon – Afyonkarahisar Arabaşı


Afyon – Afyonkarahisar Arabaşı Tarifi, Nasıl Yapılır?

Malzemeler: 2,5 su bardağı un, 9 su bardağı su, 3 çorba kaşığı tereyağı, 3 çorba kaşığı salça, 1,5 su bardağı hindi eti (pişmiş ve dilimlenmiş), 2 su bardağı et suyu, 1 tatlı kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı kırmızıbiber, 3 çorba kaşığı limon suyu, 2 tatlı kaşığı tuz.

Hazırlanışı

Hamurun Hazırlanması: 2 su bardağı un ve 2 tatlı kaşığı tuz, tencerede 2 su bardağı su ile ezilir. 3 su bardağı sıcak su, ezilmiş una hızla karıştırılarak pişirilir. 25-30 cm çapında yayvan bir servis tabağı ıslatılarak üzerine pişmiş hamur dökülür. Soğuyunca baklava dilimleri şeklinde dilimlenir.

Çorbanın Hazırlanması: Yağ, bir tencereye konularak kalan un ilave edilir. Hafif sararıncaya kadar 2-3 dk. Kavrulur. İçine salça, hindi eti, et suyu, tuz ve kalan sıcak su eklenerek kaynayıncaya kadar karıştırılır. Kaynadıktan sonra 5 dakika daha pişirilir. Baharatlar ve limon suyu eklendikten sonra, yanında hamuru ile servis edilir. Not: Köylerde hamur, bir tepsi üzerine dökülür. Tepsinin ortası açılır. Çorba “tas” denilen büyük bir kasede ortaya konur. Herkes önce, bir parça hamurdan, sonra çorbadan alır ve hamuru yutarak yer. Soğuk hamurla sıcak acılı çorba farklı bir lezzet oluşturur. Hindi eti yerine tavuk veya av etleri de kullanılabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Ohediyo

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğen Beğen
0
Beğen
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Hahaha Hahaha
0
Hahaha

Facebook Yorumlar

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!