Afyon - Afyonkarahisar Göce Köftesi

Afyon – Afyonkarahisar Göce Köftesi


Afyon – Afyonkarahisar Göce Köftesi Tarifi, Nasıl Yapılır?

Malzemeler: 1 su bardağı düğü, 1 su bardağı göce, 1 adet büyük boy soğan, 2 yemek kaşığı tereyağı, 1 yumurta, 2 yemek kaşığı un, 1 yemek kaşığı kuru nâne, 1 tatlı kaşığı tuz. Sıcak su.

Sosu için: 1 su bardağı süzme yoğurt, 2 diş sarımsak, 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber, 1 adet rendelenmiş domates.

Hazırlanışı: Düğü ile göce sıcak su ile ıslatılır. Tuz ve nâne eklenip bir müddet dinlendirilir. Un, yumurta ve rendelenmiş soğan ilave edilip özleşene kadar yoğrulur. Avuç içinde bilye büyüklüğünde köfteler yapılır ve ortasına parmakla hafifçe bastırılarak düğme şekli verilir. Köfteler kaynar suda haşlanır. Piştikten sonra köfteler süzülerek, servis tabaklarına alınır. Üzerine sarımsaklı yoğurt eklenir. En üste ise rendelenmiş domates, kırmızı pul biber ve tereyağı ile yapılan sos dökülerek servis yapılır.

Not: “Göce”ni yapımı şöyledir: Buğday ayıklanıp yıkanır ve dövülerek kabukları ayrılır. Kabuğu ayrılmış buğdaylar değirmende çektirilir ve elenir. Elendikten sonra altta kalan daha ince kısım göce dolmasında ve köftesinde iri kısım ise göce tarhanası ve keşkek yapımında kullanılır. Göce köftesine yöresel dilde “Göce Köttüsü” denilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Ohediyo

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğen Beğen
0
Beğen
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Hahaha Hahaha
0
Hahaha

Facebook Yorumlar

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!