Antalya Gazel Böreği

Antalya Gazel Böreği


Antalya Gazel Böreği (8 Kişilik) Tarifi, Nasıl Yapılır?

Antalya Gazel Böreği Malzemeler

Hazır baklavalık yufka: 12 adet – Zeytinyağı: 1 su bardağı – Susam: 1 kahve fincanı Harç Malzemeleri – Kıyma: 400 gram – Soğan: 3 adet – Patates ( haşlanmış ) : 3 adet – Karabiber: 1 tatlı kaşığı – Tarçın: 1 tatlı kaşığı – Tuz: 1 tatlı kaşığı.

Antalya Gazel Böreği Hazırlanışı

Harç Hazırlama

1. Soğanı diş diş veya piyaz şeklinde doğrayınız ve kısık ateşte az su ilavesi ile karıştırarak yumuşayıncaya kadar pişiriniz ve kıymayı katınız.

2. Kıymayı da soğanlarla birlikte ara sıra karıştırarak, suyunu çektikçe az su katarak macun gibi oluncaya kadar pişiriniz.

3. Kıymaya yeni haşlanmış ve kabukları soyulmuş patatesleri sıcak sıcak ekleyiniz. Çatalla pütür kalmayacak şekilde ezip, karışıma yediriniz. Tuzu, tarçını, karabiberi ekleyip, tüm malzemeyi birbirine karıştırınız.

Böreği Hazırlama

1. Altı adet baklavalık yufkayı aralarını fırça ile yağlayarak, yağlanmış fırın kabına üst üste diziniz. Üzerine harcı koyup, yayınız. Harcın üzerini de tekrar araları yağlanmış 6 adet baklavalık yufka ile kapatınız.

2. Böreği porsiyonluk kareler şeklinde kesiniz. Üzerini fırça ile yağladıktan sonra susam serpiniz ve fırın kabını önceden 180 C kızdırılmış fırına veriniz.

3. Yaklaşık 30 – 35 dakika sonra böreğin üstü kızardığında kabı fırından alınız. Ilınınca servis tabağına çıkartınız. Sıcak sıcak sofraya veriniz.

Notlar

1. Hazır baklavalık yufka yerine kendi açtığınız baklavalık yufka kullanabilirsiniz. Baklavalık yufka açılmasında izlenecek yol için, Elmalı Baklava tarifine bakın.

2. Böreği rulo şeklinde de hazırlayabilirsiniz. Bunun için hazır baklavalık yufkayı düz bir zemine koyup, yağladıktan sonra ikiye katlayınız. Alt kısma 3 –5 kaşık harç koyup, boydan boya yayınız ve rulo yapınız. Bu şekilde hazırladığınız ruloyu yağlanmış fırın kabına koyunuz. Aynı işlemleri diğer yufkalar için tekrarlayınız. Ruloları porsiyonluk uzunlukta kesip, yağladıktan sonra da fırınlayınız.

3. Gazel Böreğini tavuklu da yapabilirsiniz. Bunun için yağda bol soğan kavurunuz. Haşlanmış ve tiftilmiş tavuk etlerini, tuzu, karabiberi, soğanlara katıp, karıştırınız. Bir bütün tavuk için 4 adet soğan yeterli olmaktadır.

4. Zeytinyağı yerine tereyağı kullanabilirsiniz.

Antalya Ekşili Tavuk Dolması İlginizi Çekebilir


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Ohediyo

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğen Beğen
3
Beğen
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Hahaha Hahaha
0
Hahaha

Facebook Yorumlar