Siirt'te üreticiler yağmur duasına çıktı

 Siirt’te üreticiler yağmur duasına çıktı


Siirt’te kentin önemli geçim kaynakları arasında yer alan fıstıkçılıkla uğraşan bağ ve bahçe sahipleri, geçen yıl kar ve yağmur sonrası oluşan çamur nedeniyle giremedikleri arazilerinde duaya çıktı.

Türkiye’de etkisini sürdüren kuraklık nedeniyle Siirt’te fıstık üreticileri yağmur duasına çıktı.

Loading...

Kuraklık dolayısıyla özellikle yağmur bekleyen çiftçilerin endişeli bekleyişi sürerken Siirt Fıstıkçılar ve Üreticiler Birliği Başkanı Şuayip Aslan, yağışları dört gözle beklediklerini söyledi. Aslan, yağışların olmaması durumunda bırakın fıstık elde etmeyi fıstık ağaçlarını bile kaybedebileceklerini öne sürdü.  

Daha önceki yıllarda çamur nedeniyle giremedikleri arazilerinde ellerini semaya açarak yağmur yağması için dua eden Siirtli üreticiler, yağışların olmaması halinde fıstık ağaçlarını kaybedeceklerini öne sürdü.  Üreticiler, son bir ayda 4 kez sürdükleri toprağın kurumak üzere olduğunu kaydetti.
‘KARA HASRET KALDIK’
Siirt’in İkizbağlar köyünde kara hasret kaldıklarını belirten bağ sahibi Recep Akar, “Yaklaşık 20 yıldan beri bağ ve bahçe işleriyle uğraşmaktayım. Bu yıl neredeyse hiç kar veya yağmur yağmadı. Geçen sene bu vakitlerde bağımıza kardan ötürü girmezdik. Bu sene bağımızı yaklaşık 4 kez belledim ve şuan ise budama yapıyorum. Bu kuraklık beni bir hayli endişelendiriyor” diye konuştu. Diğer üretici Hüseyin Kurban ise, 30 yıldır fıstık üreticiliği yaptığını anlatarak, “İnşallah yağışlar başlar ve fıstık ağaçlarımız gerekli suyu alırlar. Aksi takdirde birçok fıstık ağacımız kuruma noktasına gelecektir. Ben bu haftayı bekleyeceğim. Yağmaması durumunda kendi imkanlarımla fıstık ağaçlarıma sulama yapacağım” dedi. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Ohediyo

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğen Beğen
0
Beğen
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Hahaha Hahaha
0
Hahaha

Facebook Yorumlar