Bursa Mudanya'da kuruyan gölete yağışlar can suyu oldu

Bursa Mudanya’da kuruyan gölete yağışlar can suyu oldu


Mudanya’ya bağlı kırsalda Ülkü, Hasköy ve Dedeköy mahallelerinin ortasında kalan ve normal şartlarda 15 metre derinliğinde olan gölete yağmur ve kar suları can suyu oldu.

BURSA (İGFA) – Mudanya’da yaklaşık 45 yıldır kırsaldaki üç mahallenin tarımsal sulama ihtiyacını karşılayan ve geçen yıl tamamen kuruyan gölet, kış yağışlarıyla tekrar sulak alan görünümüne kavuşmaya başladı.

1977 yılından bu yana kırsaldaki Dedeköy, Hasköy ve Ülkü mahallelerinin tarımsal sulama ihtiyacını karşılayan, yağmur ve kar sularıyla beslenen gölet, son yıllarda yaşanan kuraklık dolayısıyla  tamamen kurumuştu. İlçeye 10 kilometre mesafede bulunan Ülkü Mahalle’de on binlerce zeytin, şeftali, üzüm ve çeşitli meyve ağaçlarının sulandığı gölet, geçen yıl tamamen kurumasının ardından kış yağışlarıyla tekrar sulak alan görünümüne kavuşmaya başladı.

Hatırlanacağı gibi, 1977-1978 yılları arasında yapılan gölette balık da bulunuyordu. Amatör balıkçılar gölete oltalarıyla gelerek hem piknik yapıyor, hem de evlerinin ihtiyaçları kadar balık yakalıyordu. Son yıllarda yeterince yağışların yağmamasından ötürü sular, geçen yıl iyice çekilmiş ve neredeyse tamamı kurumuştu. Gölet, yaklaşık 6 ay öncede su seviyesinin azalmasıyla birlikte yaşanan balık ölümleriyle gündeme gelmişti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Ohediyo

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğen Beğen
0
Beğen
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Hahaha Hahaha
0
Hahaha

Facebook Yorumlar